GermanEnglishSpanishFrenchPortugueseItalianDutchPolishAlbanianBulgarianCroatianCzechDanishHungarianLatvianLithuanianMacedonianNorwegianRomanianSerbianSlovakSlovenianSwedishTurkish
GermanEnglishSpanishFrenchPortugueseItalianDutchPolishAlbanianBulgarianCroatianCzechDanishHungarianLatvianLithuanianMacedonianNorwegianRomanianSerbianSlovakSlovenianSwedishTurkish

Вести

Нашиот EDE International B2B свет постојано се менува!
Овде можете да најдете многу возбудливи вести за активностите на нашите членови, партнери за соработка, добавувачи и нашиот тим на нашите различни европски пазари. Останете со нас!
7 Јуни 2023

Нова соработка со ирската куповна група United Hardware

Почнувајќи од 1 јули 2023 година, United Hardware, една од најголемите групи за купување и маркетинг во Ирска за DIY продавници, домашни и градинарски продавници, соработува со EDE International AG. Двајцата партнери го потпишаа договорот по повод посетата на седиштето на ЕДЕ во Вупертал во мај. Со групен обем од околу 450 милиони евра, над 2000 […]
7 Јуни 2023

Нова соработка со ирската куповна група United Hardware

Почнувајќи од 1 јули 2023 година, United Hardware, една од најголемите групи за купување и маркетинг во Ирска за DIY продавници, домашни и градинарски продавници, соработува со EDE International AG. Двајцата партнери го потпишаа договорот по повод посетата на седиштето на ЕДЕ во Вупертал во мај.

Со групен обем од околу 450 милиони евра, преку 2000 вработени во продавниците и преку 6000 достапни производи, United Hardware е најпосакувана група за купување тврди производи во Ирска. Дел од групата е брендот Homevalue DIY Stores & Builders Merchants со над 160 поврзани продавници за сам на себе, во независна сопственост и управувани од локални претприемачи.

Фрик Декерс, директор за продажба во EDE International за Северна Европа, знае: „Со United Hardware, имаме силен партнер на наша страна, кој е претставен низ Ирска. Со своите структури и добавувачи нуди оптимални услови и со тоа основа за ефективно создавање синергии!“

Анегрет Френзен, извршен директор на EDE International, резимира: „Успехот на E/D/E и EDE International AG се карактеризира со силни партнерства на ниво на очите - ние сме многу задоволни што можеме да влеземе во ветувачка соработка со United Hardware во Ирска како добро – со придобивки за двете страни“. Топло добредојде United Hardware!

31 Мај 2023

Успешен пазар на FORMATplus во Трнава (Словачка)

Со 31 штанд и над 220 учесници, вториот пазар на FORMATplus Group во Чешка и Словачка се одржа во средината на мај и беше искористен за интензивни лични експертски дискусии.

Посетителите од Чешка и Словачка можеа да дознаат за трендовите и новите производи на 28 штандови за добавувачи, како и од приватните етикети E/D/E FORMAT, FORTIS и E-COLL и E/D/E Индустриски услуги. На пазарот му претходеше мрежна вечер, која исто така понуди многу можности за меѓусебна размена. Посебна карактеристика: компаниите-членки на EDE ја искористија можноста да поканат избрани клиенти и на тој начин заедно да ја разгледаат широката палета на производи и асортимани.

Повратните информации од учесниците беа позитивни во текот на целиот период: „Посетата беше многу стимулативна. За нашата компанија, можевме да собереме многу импулси за да ја прошириме нашата палета на производи“, опишува Иван Полак, управен директор на компанијата членка AG Náradie sro од Словачка: „Нашите крајни клиенти исто така беа многу среќни што ги искористија можностите. понудени од пазарот“. Добавувачите учесници беа подеднакво задоволни: „Пријатната атмосфера и добрата организација на настанот помогнаа да се олесни размената меѓу учесниците, да се сретнат партнери од чешкиот и словачкиот пазар и да се разговара за барањата и потребите на пазарот“, нагласува Бенџамин Фишер, Меѓународен Менаџер на сметки во Altrex BV (Холандија).

Лансирањето на новата почетна страница FORMAT на чешки јазик се случи во исто време со пазарот. „Како дел од нашата дигитална стратегија FORMAT 3.0, веб-локацијата, покрај нашата сопствена сметка на LinkedIn, претставува суштински камен-темелник. Бевме подеднакво задоволни што можевме да го претставиме новиот филм со слика FORMAT на посетителите“, вели Владимира Гимерска, меѓународен менаџер на EDE: „Покрај тоа, организиравме работилница за дигитален маркетинг со професионален тренер за продажба за нашите партнери, која исто така наиде на многу позитивен одговор“.

На крајот, сите учесници беа сигурни дека следниот FORMATplus Marketplace за Чешка и Словачка е цврсто планиран за две години. „Целосно позитивните повратни информации од нашите членови и добавувачи уште еднаш ни потврдија колку е важна и вредна личната размена меѓу учесниците на пазарот!“, резимира Мартин Очелски, директор за продажба во Австрија, Швајцарија, Италија и Источна Европа.

23 Мај 2023

formattools.eu оди во живо!

Како дел од конверзијата на европскиот продажен концепт FORMAT 3.0, новата веб-страница FORMAT сега е активна на германски, англиски, француски, холандски, полски, чешки и унгарски.

Ова значи дека покрај профилите на земјите на LinkedIn, FORMAT сега е претставен и со нова веб-локација за да им даде на сите заинтересирани клиенти разбирање за брендот, мрежата на дилери, областите на опсегот на производи, како и вести и моменти на производи во модерна начин.

Франческа Пусоле Шмит (Team Leader International Data and Catalog Projects) беше воодушевена: „На нашиот пат на трансформација FORMAT 3.0, движењето во живо на нашата веб-локација е многу посебна пресвртница кон која работиме со најголема посветеност со месеци. Во исто време, тоа значи и почеток на нашата европска кампања на брендот „За сите вас“, која му вдахнува нов живот на нашиот силен бренд FORMAT и го презентира на свеж и ориентиран кон иднината начин. Сепак, ова е само почетен сигнал – секој може да се радува на идните содржини и случувања околу ФОРМАТ!“

Апсолутен врв на веб-страницата е целото искуство на брендот, чиј центар е новиот филм за кампања. Ова беше реализирано со многу страст и внимание на деталите.

Им посакуваме на Франческа и нејзиниот тим и секако на сите европски дилери на FORMAT многу „посети“ и потенцијални клиенти, како и многу забава со новите врвни моменти, настани и одлични решенија!

Посетете го FORMAT на: www.formattools.eu

16 Мај 2023

CECOFERSA Годишно собрание 2023 година во Гранада

Во рамките на перфектно организираното патување на членовите на CECOFERSA SA со членови од Шпанија и Португалија од 11 – 14 мај во Гранада, во петок, 12, се одржа Годишното собрание.th Мај 2023.

Покрај бројните учесници од членството на CECOFERSA од Пиринејскиот Полуостров, учество земаа и целиот тим за продажба и администрација на CECOFERSA, како и акционерите EHLIS и EDE International.

Состанокот се фокусираше на информации за моменталната состојба во секторот, предизвиците кои произлегуваат и, особено, на бројните услуги што ги дава Cecofersa за Ибериските членки и од акционерите EHLIS SA и EDE International AG во тешко опкружување на глобалниот пазар.

Централната тема овде: да продолжиме да растеме заедно, што е цврсто закотвено во филозофијата на CECOFERSA со слоганот на компанијата „Crecemos Juntos!“.

Конструктивен и плоден состанок, на кој Рафаел Мартин, како советник на Управниот одбор на ЦЕКОФЕРСА, ја истакна темата за транспарентност и стабилност, а Хавиер Херера, управен директор на ЦЕКОФЕРСА, не се измори да ги потенцира многуте можности за заедничка соработка. Анегрет Франзен, управен директор на EDE International, ја пофали организацијата, здравите информации за состанокот и силното и многубројно учество на членовите: „Ние сме и ќе останеме солиден, силен и лојален партнер за CECOFERSA и заедно со нашето заедничко вложување Delcredit España, им стои на располагање на ибериските членови со сите наши услуги од Вупертал и Шпанија“.

9 Мај 2023

Првична посета на италијанската TED група на Вупертал

На 17.04.2023 година конечно се одржа првата лична посета на TED Group со четворица италијански дилери во Вупертал. Присутни беа Управниот директор на Групацијата TED, Микеле Катерино и четворица други дилери: UD DISTRIBUZIONE SRL (Неапол), CALLEA VINCENZO SRL (Monopoli), MONTINARO LUIGI SRL (Лече) и Lomotec Srls (Катанија). Меѓуресорската посета беше активно придружена од колегите од ЕТРИС банката и Одделот за градежни услуги.

EDE International соработува со TED Group од 2022 година. Таа е подружница на IGH Group составена од 12 дилери во италијанскиот регион со фокус на водовод, греење и монтажа.

Целта на првата посета на дилерите беше да се запознаат со ЕДЕ и инволвираните луѓе и, особено, да изработат конкретни појдовни точки за соработка. Во невообичаеното сончево време за Вупертал, гостите беа обиколени со водич низ магацинот и можеа самите да се уверат во нашата модерна и ефикасна логистика и други услуги од финансискиот сектор што ги обезбедува нашата сестринска компанија ETRIS Bank и секторот за градежни услуги.

Анегрет Франзен (CEO EDE International), Мартин Очелски (директор за продажба и клучни сметки, соработка AT + CH + IT и Источна Европа) и Кармело Палумбо (претставник и внатрешна поддршка Италија) беа среќни за интересната размена со италијанските гости, која беше заокружена со заедничка вечера. Микеле Катерино заклучи со ентузијазам: „Ние сме преоптоварени од перформансите на EDE воопшто и на складиштето на eLC особено!

Мартин Очелски додаде: „Првиот состанок беше суштински за да се презентираат услугите на Е/Д/Е и да се започне соработката. Сега ќе ги дефинираме следните чекори и последователно ќе ја започнеме соработката со дилерите на билатерално ниво“.

Со среќа и успех во младата соработка!!

Дополнителни информации:

https://www.igh-eg.de/index.htm

https://www.tedgroupitalia.it/en/

2 Мај 2023

KNIPEX: проширување на својата меѓународна социјална посветеност

Компанијата KNIPEX со седиште во Вупертал работи ширум светот и исто така ја прошири својата социјална посветеност на меѓународно ниво. Под мотото „Образованието овозможува одржлив развој“, КНИПЕКС имплементира проекти заедно со лично познати партнери, здруженија и фондации, пред се во Африка, но и во Јужна Азија. Нивната цел: да помогнат во подобрувањето на условите за живеење и образование.

Во 2017 година беше изградено средно училиште во Китамба, Уганда, во соработка со здружението за поддршка со седиште во Ремшајд „Нашите деца и нашата иднина“. 425-те ученици сега можат да завршат стажирање во соседниот центар за обука и понатамошно образование.

Во Лолера, село Масаи во Танзанија, KNIPEX го поддржува здружението „Q-Ratio“ во формирањето центар за деца на возраст меѓу шест и 14 години. Овде тие се згрижени и добиваат топол оброк секој ден. Дополнително, финансирана е и изградба на резервоар за дождовница до детскиот центар.

Во соработка со фондацијата „Menschen für Menschen“ („Луѓе за луѓето“), изградбата на ново средно училиште во Вогди, Етиопија, беше овозможена во 2022 година. Училиштето нуди простор за околу 2,000 ученици во 9-то и 10-то одделение во светли и добро опремени училници.

Здружението „Freundeskreis Espace Masolo“ со седиште во Вупертал, поддржано од KNIPEX, води центар за поранешни деца на улица во Киншаса, Конго. Овде децата развиваат уметнички и занаетчиски вештини како што се играње театар, правење музика, металопреработување и столарија. Преку овие форми на изразување може да се надминат трауматските искуства и да се развијат животните цели.

25. 2023. April XNUMX Април XNUMX

FORMAT оди LinkedIn

Форматот е во живо на LinkedIn! Формат ги пополнува кутиите со алатки на професионални клиенти веќе 30 години. И сега е време уште повеќе да се пополни алатникот за комуникација: со присуството на LinkedIn на FORMAT.

FORMAT неодамна лансираше свои групи на најголемата професионална мрежа во светот. Отсега па натаму, има целно ориентирани ажурирања, видеа, моменти на производи и услуги, примери на апликации, настапи на саеми и многу повеќе на сопствените профили на FORMAT Europe и сметките за брендови специфични за земјата Бенелукс, Франција, Чешка и Словачка и Австрија во редовни интервали. Повеќе за наскоро. Вмрежување и размена на идеи апсолутно добредојдени.

Следете не на LinkedIn!

18. 2023. April XNUMX Април XNUMX

Нов Центар за извонредност за исполнување (FCE): ERIKS инвестира 20 милиони фунти

„Во ЕРИКС сакаме да бидеме најдобри. Не само што сакаме да им понудиме на нашите клиенти производи по конкурентни цени, туку сакаме и да ги испорачаме поефикасно, попрецизно и побрзо од конкуренцијата“, вели Џон Вајтхаус, директор на деловната единица за производи. За да го постигне ова, британската членка на ЕДЕ ЕРИКС инвестираше 20 милиони фунти, околу 22 милиони евра, во новиот Центар за извонредност на исполнување (FCE) од 11 квадратни метри во Олдбери, Вест Мидлендс. Ова го заменува претходниот логистички центар ЕРИКС во Халесовен. „За нас, тоа е многу голем чекор на патот кон постигнување на петте цели за задоволство на клиентите во ERIKS“, објаснува Џон Вајтхаус. Со 000 отсто поголем капацитет за складирање отколку на старата локација и 53 отсто повеќе простор на полица, FCE ја постигнува првата цел: да ги има токму производите на залиха во голем број за да може да гарантира висока достапност.

Стопроцентна контрола

Собирањето, пакувањето и испраќањето нарачки со стопроцентна точност ја опишува втората цел на задоволството на клиентите на ERIKS. Како складиште за индустрија 4.0, FCE ја има технологијата што го овозможува ова. Во секоја фаза од обработката во логистичкиот центар, стоката се проверува според тежината, големината и баркодовите за да се осигура дека се испорачуваат точните производи. „Ова се случува не само за 99 проценти од нарачките, туку за секоја поединечна“, вели Џон Вајтхаус.

„Нашата трета цел е да испорачаме што е можно побрзо во ОК и Ирска, четврта да можеме многу подобро да ги следиме нарачките“, вели Џон Вајтхаус. „За двете цели, технологијата е веќе поставена и се имплементира и оптимизира.

Развојот на дигитална трансформација што го поддржува клиентот ги прави целите за задоволство на клиентите на ERIKS комплетни. „Големиот капацитет на складиште веќе изграден сега за идните барања, постоечката инфраструктура и скалабилната технологија Industry 4.0, помагаат да се постигнат целите што ги поставивме“, вели Џон Вајтхаус.

Во средината на јануари, Фрик Декерс, директор за продажба Северна Европа-Бенелукс во EDE International, го посети FCE: „Она што ЕРИКС го создаде со новиот логистички центар е многу прогресивно. Работиме заедно глобално и интензивно долги години. Со новиот логистички центар ќе можеме уште повеќе да ја прошириме нашата соработка“. Честитки Ерикс од EDE International!

11. 2023. April XNUMX Април XNUMX

Наскоро: „Marktplatz“ FORMATplus Словачка и Чешка

Конечно, повторно пазар FORMATplus за Словачка/Чешка!

По долгиот сушен период од 2019 година, пазарот на нашата групација FORMATplus Словачка/Чешка конечно ќе се одржи повторно на 11 мај 2023 година во Трнава, Словачка. Околу 30 добавувачи од областите на рачни алати, прецизни алати, фабричка опрема, електрични алати, опрема за лична заштита (PPE) и повеќе, како и 12 членови од групата земји FORMATplus Словачка/Чешка со повеќе од 150 учесници – вклучително и избрани крајни клиенти – се регистрираа и конечно ќе можат повторно да се сретнат во мај за лична размена на „Марктплац“, саем специјално организиран од EDE International.

Покрај социјалната вечер со забавна вечерна програма на 10 мај, ќе има и атрактивни презентации на производи, обука за продажба и лотарија. EDE ќе има и свој штанд со трговските брендови FORMAT, E-COLL, FORTIS PPE и диспензерите ETT BASIC. Владимира Гимерска, менаџер на земјата во Словачка и Чешка, веќе е полна со исчекување: „И покрај зголемената дигитализација, едноставно нема замена за личната и професионалната размена со нашите членови и добавувачи!

4. 2023. April XNUMX Април XNUMX

Челик во рамнотежа

EURO STAHL-Handel: Добавувачот партнер AFV Beltrame ја претставува Chalibria на E/D/E Group

Chalibria – тоа е името на новиот COXNUMX неутрален челик од AFV Beltrame Group – број еден во Италија и лидер на европскиот пазар –. Делегација предводена од Карло Белтраме информираше бројни трговци со челик организирани во ESH EURO STAHL-Handel во Вупертал за новиот производ за поддршка на лансирањето на пазарот.

Темата за стакленички гасови одамна стигна до извршните катови на челичната индустрија. И така, тоа беше славна група која се собра на покана на ESH околу овластениот потписник Јирген Лауканд во седиштето на E/D/E. Меѓу учесниците беа Карло Белтраме, извршен директор на француските и романските локации и раководител на бизнис развој на групацијата Белтраме, сопствениците на бројни трговски куќи, управниот директор на Е/Д/Е Питер Јунгст, одговорен за челичниот сектор и Анегрет Франзен, Извршен директор на EDE International.

Карло Белтраме и Клаус Ригер, директор за продажба на Beltrame за земјите од германско говорно подрачје, ги истакнаа продажните можности на Chalibria, бидејќи во иднина климатската неутралност ќе биде предуслов на многу тендери. Белтраме додаде дека тие работеле на проектот две години и дека ја закотвиле Chalibria како важен елемент во широката стратегија за декарбонизација на Групацијата Белтраме.

Целно намалување на CO40 за XNUMX проценти

Значи, што се крие зад Chalibria, неологизам составен од латинските зборови chalybs (челик, железо) и libra (рамнотежа)? Beltrame ги мери емисиите на CO₂ од сите негови активности. Со 570 килограми CO40 по тон челик, компанијата е на релативно ниско ниво во споредба со останатиот дел од индустријата (што се должи и на фактот дека Beltrame произведува само електричен челик), кој компанијата сака да го намали за 2030 проценти до 45 година. Зад ова стојат 70 конкретни поединечни проекти, вклучително и купување на хидроцентрала или изградба на челичарница во Романија која генерира сопствени потреби за енергија преку соларен парк со капацитет од XNUMX MW.

Производството на челик сè уште не е технолошки возможно без емисиите на CO₂. Она што му недостига на Chalibria за неутралност се компензира со купување на сертификати за стакленички гасови (според строгиот британски стандард PAS206). Неутрално тело го документира и потврдува овој процес според DIN EN ISO 14064-1. Дилерите и нивните клиенти можат да пристапат до сертификатот директно откако ќе направат нарачка. „Chalibria е достапна веднаш за сите производи“, рече Клаус Ригер.

„Кредибилна иницијатива“

Секторот е подготвен, беше впечатокот даден во Вупертал со оглед на многуте заинтересирани прашања. На крајот, тоа зависи од клиентите, вели Рене Филип, управен акционер на компанијата членка на E/D/E HUSE & PHILIPP, Брауншвајг. „Љубопитен сум да видам како пазарот го прифаќа тоа. Овде секако ќе има разлики во различните видови бизниси и целните групи. Тоа е веродостојна иницијатива на Beltrame и има смисла да сакате да стекнете предност како лидер на пазарот во оваа сè поважна тема. Други ќе следат позади“.

Питер Јунгст, Управен директор за градежништво, челик, логистика, градежна опрема, Е/Д/Е, му даде комплимент на AFV Beltrame: „Одржливоста ќе ја обликува иднината. Во овој поглед, ние сме горди што можеме да вброиме една ваква иновативна компанија меѓу нашите најважни партнери за снабдување во челичниот сектор. Честитки за овој голем проект!“


© EDE International AG. Сите права се задржани.